Neuro-vývojová stimulace - Pohybem se učíme
O programu
Neuro-vývojová stimulace (NVS Pohybem se učíme®) je ucelený program pro inhibici primárních reflexů. Testy i cviky vychází z psychomotorického vývoje dítěte. Neuro-vývojovou stimulaci lze využít jako intervenční program pro děti s potížemi ve čtení a psaní, s poruchami učení, soustředění a pozornosti, s poruchami komunikace a chování, s obtížemi v hrubé i jemné motorice.
Primární reflexy
Primární reflexy jsou velmi důležité pro přežití v prvních
fázích vývoje dítěte, zajišťují životně důležité funkce. Pomáhají vytvářet
hustou síť propojení v mozku a jsou rovněž nezbytné pro správný motorický
vývoj. Postupně dochází k jejich odeznívání. Pokud je však vývoj dítěte
nějakým způsobem opožděn nebo neprobíhá standardně, primární reflex nevymizí.
Nejčastější signály přetrvávajících primárních reflexů:
- problémy s koordinací, nemotornost;
- problémy s držením těla;
- problém s řečí a artikulací;
- emoční nestabilita, citlivost;
- přecitlivělost na světlo, zvuky;
- problém naučit se číst, psát;
- hyperaktivita, impulzivita;
- krátká doba pozornosti;
- snadná rozptýlitelnost apod.
Jak to probíhá
Program je rozdělen do 30 týdnů, v praxi trvá 9-12 měsíců v závislosti na tom, jak rychle dítě daný cvik zvládne. Podstatou programu je pravidelné každodenní domácí cvičení rodičů s dítětem po dobu přibližně 5-10 minut. Každý den se provádí 4 cviky. Cvičení probíhá na principu záměrného vyvolávání primárního reflexu. Primární reflexy jsou ovlivnitelné a při záměrném a častém opakování reakce uhasne.
Při prvním setkání certifikovaný letor provede vstupní testování, které odhalí přítomnost přetrvávajících primárních reflexů. Na každý týden rodina obdrží sestavu 4 cviků, které denně opakují. Každý měsíc přichází rodina za lektorem pro novou sestavu cviků, zároveň lektor kontroluje správnost provádění cviků, monitoruje posun dítěte.
Pro koho je program určen
Program je vhodný pro děti již předškolního věku. Důležité je, aby dítě bylo schopno následovat jednoduché pokyny pro testování i následné provádění cviků (v leže, v kleku, ve stoje). Zároveň pro všechny rodiče, kteří jsou ochotni denně se svým dítětem cvičit.